O festiwalu

Black Waves Fest powstał z inicjatywy mieszkańców Jarocina – fanów muzyki metalowej. Nazwa festiwalu, nawiązuje do kultowego filmu Piotra Łazarkiewicza „Fala” z 1986 roku, dokumentującego Festiwal Muzyków Rockowych w Jarocinie z 1985 r. Organizatorzy BWF, podobnie jak Łazarkiewicz, próbują pokazać pewien zamknięty świat, który istnieje przez kilka godzin w konkretnym miejscu. Układ zamknięty tworzy się na Black Waves Fest pomiędzy młodymi a starymi fanami metalu, między miejscowymi a przyjezdnymi. Pomimo tarć międzypokoleniowych, dochodzi do wspólnego dialogu, wzajemnych relacji i porozumienia. Łączy ich muzyka.

BLACK WAVES FEST swoją ofertą poszerza repertuar kulturalny Jarocina o kolejny niszowy odłam ciężkiej muzyki rockowej – metal. Na scenie prezentowane są zespoły z tego kręgu muzycznego. Na przestrzeni wielu lat ewoluował on tworząc podgatunki znane tylko największym fanom, a ciężar gatunkowy powoli przenosił dokonania kapel w kierunku metalowego undergroundu (podziemia muzycznego).

Jesteśmy kolejną falą w Jarocinie, cięższą, bo taka jest muzyka, którą się pasjonujemy, falą dawnych ciężkich brzmień. Można nie słuchać metalu lub nie być jego fanem, jednak nie można negować tego, że polska scena metalowa jest jedną z najlepszych w Europie i na świecie. To właśnie Jarocin był jednym z jej źródeł. Nazwa i logo Black Waves Fest, to oddanie hołdu ludziom, czasom, wydarzeniom i muzyce, która nas ukształtowała. Jesteśmy częścią tamtej fali, ale zarazem tworzymy nową – mówią pomysłodawcy i organizatorzy festiwalu.

o festiwalu